Tasarım Trendleri

Mutfak Tasarımlarında Yaza Hazırlık

Dekorasyon fikirlerini etkileyen unsurlardan biri de mevsim değişimleridir. Özellikle kışın son günlerinden ve baharın başlamak üzere olduğu dönemlerden itibaren bir yenilenme hissi ile mekanlarımızın doğanın yeniden canlanmasına ayak uydurmasını isteriz. Bu canlanma hissini evlerimizin tüm alanlarında olduğu gibi mutfaklarımıza da yansıtmayı arzularız. Dolayısıyla yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde mutfak dekorasyonunda küçük ya da büyük değişiklikler yapmak için bir rehbere ihtiyaç duyulabilirsiniz. Mutfağını yenileyenler ile mutfak tasarımlarını yaza ayak uyduracak şekilde tamamlamak isteyenlere yol göstermek için sizlere bazı önerilerde bulunacağız.

Yazın Sembolü Güneş Mutfaklarınıza Doğsun

Yaz mevsiminin akla gelen ilk sembolü güneştir. Güneş ise aydınlığı simgeler. Kışın bitimiyle uzayan günler mekanlarımızda da aydınlık bir hava yaratma isteğini uyandırır. Mutfaklar evlerin en aydınlık ve ışık alan mekanları olmak durumundadır. Bunun için yaza girerken mutfak aydınlatmalarını artırabilir ve kullandığınız perdeleri değiştirebilirsiniz.

Kapalı mekanlarda daha ferah bir ortama kavuşmak için ışığın büyük rolü olduğu bilinmektedir. Yazın ferahlığı ile baharın tazeliğini mutfaklarınızda da hissetmek için tavana gömülü ya da tavandan sarkıtılan çok sayıda minik lambaları kullanmayı deneyebilirsiniz. Fakat burada önemli olan bu lambaları gün ışığı yansıtan modellerden seçmek olacaktır. Zira beyaz ışık doğallıktan uzak bir hava yaratır ve göz yorar.

Yaz mutfaklarında aydınlatmanın bir diğer ayağını doğal ışık alımını artırmak oluşturur. Mutfak pencerelerinden gelen ışık mekanlarınızın daha ferah, daha geniş ve daha iç açıcı olmasını sağlar. Bu doğrultuda mutfağınıza dolan ışık alanını genişletmenizi öneririz. Pencere önlerinde duran ve güneş ışığının mutfağınıza yayılmasını engelleyen eşyaları cam önlerinden kaldırarak tasarımınızda yaza ayak uydurmak için işe başlayabilirsiniz. Bunun yanında eğer mümkünse ufak bir tadilatla mutfak pencerelerinizi büyütme yoluna da gidebilirsiniz. Ayrıca perdelerinizi daha ince kumaşlardan seçebilir ya da stor perde kullanabilirsiniz. Bir başka önerimiz ise farklı tarzdaki perdelerinizi dekoratif kornişlere takmanız olacak. Mutfaklarda özellikle büyük tahta çemberleri bulunan kornişlere asılmış, ışığı fazla engellemeyen doğal kumaşlardan yapılmış perdeleri tercih edebilirsiniz.

Mutfak Tasarımlarında Yazın Doğal Esintileri

Bahar ve yaz ayları insanlarda doğaya yönelme isteği uyandırır. Bu mevsimlerde yapılacak ev dekorasyonunda da doğaya atıfta bulunmanızı sağlayan ürünleri ve aksesuarları kullanabilirsiniz. Örneğin; mutfak masaları için tercihiniz ahşap modeller ile el üretimi gibi duran çeşitler içinden olabilir. Ayrıca ahşap avizeler, bambu sandalyeler tahta raflar da mutfak tasarımında yazın doğal esintilerini mekanınıza taşımanın bir yolu olacaktır. Mutfak dolaplarında ise Retro modeller dekorasyonunuzun tamamlayıcı öğesi konumuna oturacaktır. Ayrıca el yapımı ürünler ile doğal dekoratif objeler mutfaklarınıza hoş bir bahar havası katabilir. Zemin için de tahta görünümlü parkeleri seçebilirsiniz. Tüm bu dokunuşların yanında canlı bitkilere de yaz mutfaklarında yer açmayı unutmayın.

Yaz ve bahar havasını evinize taşımak için doğanın renklerini mutfaklarınızda kullanmanızı öneririz. Toprak tonlarında mutfak masaları ve sandalyeler ile sarı, yeşil ve mavi renk mutfak dolapları tasarımınızı hem canlandıracak hem de ortamda tabi bir hava yaratılmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir